W jakich produktach można znaleźć witaminę D3

Witamina słońca, jak określana jest skuteczna witamina D3, to niepodważalnie jedna z tych substancji, bez której nasz organizm narażony byłby na liczne dolegliwości, jak i poważne choroby. Wytwarza się ona w naszych ciałach w momencie, kiedy wystawiane są one na działanie promieni słonecznych. Nic więc dziwnego, że związane z nią niedobory, występują najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Jak z nimi walczyć i gdzie jeszcze szukać witaminy D3?

Ryby to podstawa

Skuteczna witamina D3 niestety znajduje się w wąskiej grupie produktów spożywczych i do tego w bardzo niewielkich ilościach. Głównie można ją pozyskać dzięki:

  • tłustym rybom, do których można zaliczyć między innymi makrelę, łososia, czy też tuńczyka,
  • jajkom, a konkretnie ich żółtkom,
  • serom,
  • wątrobie wołowej.

Jak widać, składniki te nie często występują w jadłospisie każdego, a ich spożywanie nie jest w stanie w pełni uporać się z deficytem witaminy D w porze jesienno-zimowej.

Postaw na sprawdzone suplementy

Dzięki rozwijającej się medycynie skuteczna witamina D3, podobnie jak K2, B3, C, K2 MK7, B complex, dostępna jest w formie suplementów. Spożywać należy ją wraz z posiłkiem bogatym w tłuszcz, gdyż to właśnie w nim się rozpuszcza. Dobrze reaguje ona na jednocześnie zażywany fosfor, wapń oraz witaminę A, E oraz C. Warto jest mieć to na uwadze jeżeli chce się czerpać z tych substancji znaczne korzyści. Swoją dietę wzbogacić można w ten sposób dodatkowo chociażby o selen, mangan suplement, chrom w tabletkach, l karnitynę, czy też kwas alfa liponowy.